CABLE RIBBON 16COND 0.039 BLACK
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors16
Pitch0.039" (1.00mm)
Length328.1' (100.00m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand19 Strands / 40 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorBlack
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.630" (16.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300 V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Ratings-
FeaturesSplice Free
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-19-3250/16SF100M-ND
in stockINR 1969.0272
3M
1 1
3M 19-3250/16SF100M-ND
3M 19-3250/16SF100M-ND
Sku: TT-DKEY-19-3250/16SF100M-ND
Description of product
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors16
Pitch0.039" (1.00mm)
Length328.1' (100.00m)
Wire Gauge28 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorBlack
Ribbon Width0.630" (16.00mm)
Voltage300 V