LED DRIVER CC BUCK 6-52V 1.05A
Product Attributes:
SeriesNLDD-H
Product StatusActive
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)59V
Voltage - Output6 ~ 52V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)-
DimmingPWM
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Efficiency96%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module, 9 Leads
Size / Dimension1.26" L x 0.81" W x 0.49" H (32.1mm x 20.5mm x 12.5mm)
Approval AgencyCE, EAC
Standard Number-
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-1866-NLDD-1050H-ND
in stockINR 746.928
MEAN WELL USA Inc.
1 1
MEAN WELL USA Inc. 1866-NLDD-1050H-ND
Sku: TT-DKEY-1866-NLDD-1050H-ND
Description of product
LED DRIVER CC BUCK 6-52V 1.05A
Product Attributes:
SeriesNLDD-H
Product StatusActive
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)59V
Voltage - Output6 ~ 52V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)-
DimmingPWM
Efficiency96%
Mounting TypeThrough Hole