AC/DC CONVERTER 12V 300W
Product Attributes:
SeriesMFLS400 (400W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 6-
Current - Output 125 A
Current - Output 6-
Power (Watts)300W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.38 kV
Efficiency90%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.87" L x 3.04" W x 3.24" H (123.7mm x 77.2mm x 82.3mm)
Approval AgencyCB, CE, CSA, NEMKO, UL
Standard Number60601-1
TT-DKEY-179-MFLS400-1312-TF-ND
in stockINR 3715010.5500000003
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 179-MFLS400-1312-TF-ND
Sku: TT-DKEY-179-MFLS400-1312-TF-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Product Attributes:
SeriesMFLS400 (400W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 6-
Current - Output 125 A
Current - Output 6-
Power (Watts)300W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.38 kV
Efficiency90%
Mounting TypeChassis Mount