AC/DC CONVERTER 24V 401W
Product Attributes:
SeriesFLS400 (400W)
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 116.7 A
Current - Output 6-
Power (Watts)401W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency90%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.31" L x 4.29" W x 1.97" H (135.0mm x 109.0mm x 50.0mm)
Approval AgencyCB, CE, CSA, NEMKO, UL
Standard Number62368-1
TT-DKEY-179-FLS400-1324-SF-ND
in stockINR 3310466.1299999994
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 179-FLS400-1324-SF-ND
Sku: TT-DKEY-179-FLS400-1324-SF-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 401W
Product Attributes:
SeriesFLS400 (400W)
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 116.7 A
Current - Output 6-
Power (Watts)401W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency90%
Mounting TypeChassis Mount