AC/DC CONVERTER 24V 250W
Product Attributes:
SeriesFLS250 (250W)
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 114.5 A
Current - Output 6-
Power (Watts)250W (348W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency94%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.50" L x 2.50" W x 1.58" H (114.3mm x 63.5mm x 40.1mm)
Approval AgencyCB, CE, CSA, NEMKO, UL
Standard Number62368-1
TT-DKEY-179-FLS250-2024-ND
in stockINR 2709066.285
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 179-FLS250-2024-ND
Sku: TT-DKEY-179-FLS250-2024-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 250W
Product Attributes:
SeriesFLS250 (250W)
Number of Outputs1
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 114.5 A
Current - Output 6-
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency94%
Mounting TypeChassis Mount