AC/DC CONVERTER 36V 1008W
Product Attributes:
SeriesPJMA (1000W)
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 6-
Current - Output 128 A
Current - Output 6-
Power (Watts)1008W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency88%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.0mm x 150.1mm x 61.0mm)
Approval AgencyCE, cURus, DEMKO
Standard Number60601-1
TT-DKEY-1776-PJMA1000F-36-ND
in stockINR 4552798.725
Cosel USA, Inc.
1 1
Cosel USA, Inc. 1776-PJMA1000F-36-ND
Sku: TT-DKEY-1776-PJMA1000F-36-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 36V 1008W
Product Attributes:
SeriesPJMA (1000W)
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 6-
Current - Output 128 A
Current - Output 6-
Power (Watts)1008W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency88%
Mounting TypeChassis Mount