DIODE ZENER ARRAY 16V SOT23
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16 V
Tolerance±5%
Power - Max300 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Supplier Device PackageTO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
TT-DKEY-1727-BZB84-C16,215TR-ND,1727-BZB84-C16,215CT-ND,1727-BZB84-C16,215DKR-ND
in stockINR 36
Nexperia USA Inc.
1 1
Nexperia USA Inc. 1727-BZB84-C16,215TR-ND,1727-BZB84-C16,215CT-ND,1727-BZB84-C16,215DKR-ND
Sku: TT-DKEY-1727-BZB84-C16,215TR-ND,1727-BZB84-C16,215CT-ND,1727-BZB84-C16,215DKR-ND
Description of product
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT23
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16 V
Tolerance±5%
Power - Max300 mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms