SIC 6N-CH 1200V 51A MODULE
Product Attributes:
SeriesWolfPACK™
Product StatusActive
TechnologySilicon Carbide (SiC)
Configuration6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature-
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C51A
Rds On (Max) @ Id, Vgs27.9mOhm @ 30A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id3.6V @ 17.7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs162nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds4900pF @ 800V
Power - Max-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-1697-CCB021M12FM3-ND
in stockINR 33456.96
Wolfspeed, Inc.
1 1
Wolfspeed, Inc. 1697-CCB021M12FM3-ND
Sku: TT-DKEY-1697-CCB021M12FM3-ND
Description of product
SIC 6N-CH 1200V 51A MODULE
Product Attributes:
SeriesWolfPACK™
Product StatusActive
FET Feature-
Power - Max-