SIC 2N-CH 1200V 450A MODULE
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TechnologySilicon Carbide (SiC)
Configuration2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature-
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C450A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7mOhm @ 450A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id3.6V @ 132mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs1330nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds38000pF @ 800V
Power - Max850W
Operating Temperature-40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-1697-CAB450M12XM3-ND
in stockINR 123431.04
Wolfspeed, Inc.
1 1
Wolfspeed, Inc. 1697-CAB450M12XM3-ND
Sku: TT-DKEY-1697-CAB450M12XM3-ND
Description of product
SIC 2N-CH 1200V 450A MODULE
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
FET Feature-
Vgs(th) (Max) @ Id3.6V @ 132mA
Power - Max850W