LED BLUE CLEAR CHIP SMD R/A
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
ColorBlue
ConfigurationStandard
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating104mcd
Lens StyleRectangle with Flat Top
Lens Size1.20mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant470nm
Wavelength - Peak468nm
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device PackageChip LED
Size / Dimension1.60mm L x 1.15mm W
Height (Max)0.60mm
TT-DKEY-160-1650-2-ND,160-1650-1-ND,160-1650-6-ND
in stockINR 48.824999999999996
Lite-On Inc.
1 1
Lite-On Inc. 160-1650-2-ND,160-1650-1-ND,160-1650-6-ND
Sku: TT-DKEY-160-1650-2-ND,160-1650-1-ND,160-1650-6-ND
Description of product
LED BLUE CLEAR CHIP SMD R/A
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
ColorBlue
ConfigurationStandard
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating104mcd
Lens Size1.20mm x 0.60mm
Current - Test20mA
Viewing Angle130°
Wavelength - Dominant470nm
Wavelength - Peak468nm
Height (Max)0.60mm