CAP ALUM 47UF 20% 16V AXIAL TH
Product Attributes:
SeriesTTA
Product StatusActive
Capacitance47 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.0547Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency90 mA @ 120 Hz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Ripple Current @ High Frequency137.7 mA @ 50 kHz
Impedance-
TT-DKEY-1572-1249-2-ND,1572-1249-1-ND,1572-476TTA016MSDDKR-ND
in stockINR 119.39199999999998
Cornell Dubilier Knowles
1 1
Cornell Dubilier Knowles 1572-1249-2-ND,1572-1249-1-ND,1572-476TTA016MSDDKR-ND
Sku: TT-DKEY-1572-1249-2-ND,1572-1249-1-ND,1572-476TTA016MSDDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 47UF 20% 16V AXIAL TH
Product Attributes:
SeriesTTA
Product StatusActive
Capacitance47 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can