CAP ALUM 10UF 20% 50V AXIAL TH
Product Attributes:
SeriesTTA
Product StatusActive
Capacitance10 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)19.8944Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency50 mA @ 120 Hz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Ripple Current @ High Frequency85 mA @ 50 kHz
Impedance-
TT-DKEY-1572-1247-2-ND,2266-106TTA050MSDTR-ND,1572-1247-1-ND,1572-106TTA050MSDDKR-ND
in stockINR 138.32
Cornell Dubilier Knowles
1 1
Sku: TT-DKEY-1572-1247-2-ND,2266-106TTA050MSDTR-ND,1572-1247-1-ND,1572-106TTA050MSDDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 10UF 20% 50V AXIAL TH
Product Attributes:
SeriesTTA
Product StatusActive
Capacitance10 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can