MIC MEMS ANALOG OMNI -45DB
Product Attributes:
SeriesICS-40300
Product StatusActive
TypeMEMS (Silicon)
Output TypeAnalog
DirectionOmnidirectional
Frequency Range6 Hz ~ 20 kHz
Sensitivity-45dB ±2dB @ 94dB SPL
S/N Ratio63dB
Voltage - Rated-
Current - Supply250 µA
Port LocationBottom
Ratings-
TerminationSolder Pads
Size / Dimension0.186" L x 0.148" W (4.72mm x 3.76mm)
Height (Max)0.142" (3.60mm)
ShapeRectangular
Impedance200 Ohms
Voltage Range1.5 V ~ 3.63 V
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-1428-1027-2-ND,1428-1027-1-ND,1428-1027-6-ND
in stockINR 436.32
TDK InvenSense
1 1
TDK InvenSense 1428-1027-2-ND,1428-1027-1-ND,1428-1027-6-ND
Sku: TT-DKEY-1428-1027-2-ND,1428-1027-1-ND,1428-1027-6-ND
Description of product
MIC MEMS ANALOG OMNI -45DB
Product Attributes:
SeriesICS-40300
Product StatusActive
TypeMEMS (Silicon)
Output TypeAnalog
DirectionOmnidirectional
Frequency Range6 Hz ~ 20 kHz
S/N Ratio63dB
Voltage - Rated-
Current - Supply250 µA
Port LocationBottom
Ratings-
TerminationSolder Pads
Height (Max)0.142" (3.60mm)
ShapeRectangular
Impedance200 Ohms
Voltage Range1.5 V ~ 3.63 V