RES 0.005 OHM 1% 3W AXIAL
Product Attributes:
Series10
Product StatusActive
Resistance5 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-13FR005E-ND
in stockINR 256.32
Ohmite
1 1
Ohmite 13FR005E-ND
Ohmite 13FR005E-ND
Sku: TT-DKEY-13FR005E-ND
Description of product
RES 0.005 OHM 1% 3W AXIAL
Product Attributes:
Series10
Product StatusActive
Resistance5 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial