CURRENT SENSOR (50A; 5V) -40 105
Product Attributes:
SeriesLA37S S05K
Product StatusActive
For MeasuringDC
Sensor TypeOpen Loop
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputAnalog Voltage
Sensitivity12.5mV/A
Frequency100kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1.8%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time3.5µs
Current - Supply (Max)23mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Grade-
Qualification-
Polarization-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-132-LA37S050S05KM-ND
in stockINR 3225.5999999999995
Tamura
1 1
Tamura 132-LA37S050S05KM-ND
Tamura 132-LA37S050S05KM-ND
Sku: TT-DKEY-132-LA37S050S05KM-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesLA37S S05K
Product StatusActive
For MeasuringDC
Sensor TypeOpen Loop
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputAnalog Voltage
Sensitivity12.5mV/A
Frequency100kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1.8%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time3.5µs
Current - Supply (Max)23mA