CURRENT SENSOR (32A; 15V) -40 10
Product Attributes:
SeriesLA17P S05
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing32A
Number of Channels1
OutputVoltage
Sensitivity25mV/A
Frequency400kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time2.5µs
Current - Supply (Max)23mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Grade-
Qualification-
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
TT-DKEY-132-LA17P032S05-ND
in stockINR 1745.28
Tamura
1 1
Tamura 132-LA17P032S05-ND
Tamura 132-LA17P032S05-ND
Sku: TT-DKEY-132-LA17P032S05-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesLA17P S05
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing32A
Number of Channels1
OutputVoltage
Sensitivity25mV/A
Frequency400kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time2.5µs
Current - Supply (Max)23mA