CURRENT SENSOR (1500A; 15V) -40
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing1500A
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 25kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply±12V ~ 15V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Supplier Device Package-
TT-DKEY-132-L40S1T5D15CM-ND
in stockINR 8544.960000000001
Tamura
1 1
Tamura 132-L40S1T5D15CM-ND
Tamura 132-L40S1T5D15CM-ND
Sku: TT-DKEY-132-L40S1T5D15CM-ND
Description of product
Current - Sensing1500A
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 25kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply±12V ~ 15V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)25mA