CURRENT SENSOR (400A; 15V)
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing400A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
Frequency-
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply±12V ~ 15V
Response Time8µs
Current - Supply (Max)20mA
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Grade-
Qualification-
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-132-L08P400D15IPVW-ND
in stockINR 1687.6800000000003
Tamura
1 1
Tamura 132-L08P400D15IPVW-ND
Tamura 132-L08P400D15IPVW-ND
Sku: TT-DKEY-132-L08P400D15IPVW-ND
Description of product
CURRENT SENSOR (400A; 15V)
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing400A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
Frequency-
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply±12V ~ 15V
Response Time8µs
Current - Supply (Max)20mA