RES 1K OHM 5% 2W AXIAL
Product StatusActive
Resistance1 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-118-WS2M1001JCT-ND,118-WS2M1001JTB-ND
in stockINR 62.775
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 118-WS2M1001JCT-ND,118-WS2M1001JTB-ND
Sku: TT-DKEY-118-WS2M1001JCT-ND,118-WS2M1001JTB-ND
Description of product
RES 1K OHM 5% 2W AXIAL
Product StatusActive
Resistance1 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial