RES 10 OHM 5% 7W AXIAL
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Dia x 1.024" L (9.50mm x 26.00mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-118-FW70A10R0JACT-ND,118-FW70A10R0JATB-ND
in stockINR 121.36500000000001
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 118-FW70A10R0JACT-ND,118-FW70A10R0JATB-ND
Sku: TT-DKEY-118-FW70A10R0JACT-ND,118-FW70A10R0JATB-ND
Description of product
RES 10 OHM 5% 7W AXIAL
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFusible, Safety
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial