DC/DC CONVERTER 9V
Product Attributes:
SeriesVX78-500-W
Product StatusActive
TypeLinear Regulator Replacement
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Number of Outputs1
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)-
Voltage - Isolation-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency93%
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.45" L x 0.35" W x 0.69" H (11.5mm x 9.0mm x 17.5mm)
Approval AgencyEN
Standard Number55024; 55032 Class A
TT-DKEY-102-VX7809-500-W-ND
in stockINR 877.4549999999999
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-VX7809-500-W-ND
CUI Inc. 102-VX7809-500-W-ND
Sku: TT-DKEY-102-VX7809-500-W-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 9V
Product Attributes:
SeriesVX78-500-W
Product StatusActive
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Number of Outputs1
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)-
Voltage - Isolation-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency93%
Mounting TypeThrough Hole