DC-DC ISOLATED, 50 W, 36~75 VDC
Product Attributes:
SeriesPQAE50 (50W)
Product StatusActive
TypeIsolated Module
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Number of Outputs1
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation1.5 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency91%
Operating Temperature-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Approval AgencyCE, UKCA
Standard Number-
TT-DKEY-102-PQAE50-D48-S5-U-ND
in stockINR 8436.96
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-PQAE50-D48-S5-U-ND
Sku: TT-DKEY-102-PQAE50-D48-S5-U-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesPQAE50 (50W)
Product StatusActive
TypeIsolated Module
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Number of Outputs1
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation1.5 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency91%
Mounting TypeChassis Mount