DC/DC CONVERTER 24V 50W
Product Attributes:
SeriesPQAE50 (50W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Number of Outputs1
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.083A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation1.5 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency91%
Operating Temperature-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.83" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Approval AgencyCE
Standard Number62368-1
TT-DKEY-102-PQAE50-D24-S24-T-ND
in stockINR 6423.974999999999
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-PQAE50-D24-S24-T-ND
Sku: TT-DKEY-102-PQAE50-D24-S24-T-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 24V 50W
Product Attributes:
SeriesPQAE50 (50W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Number of Outputs1
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.083A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation1.5 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency91%
Mounting TypeChassis Mount