DC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Product Attributes:
SeriesPDQE15-U (15W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Number of Outputs2
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation1.5 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency89%
Operating Temperature-40°C ~ 95°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Approval AgencyCE
Standard Number62368-1
TT-DKEY-102-PDQE15-Q48-D15-U-ND
in stockINR 7541.370000000001
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-PDQE15-Q48-D15-U-ND
Sku: TT-DKEY-102-PDQE15-Q48-D15-U-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Product Attributes:
SeriesPDQE15-U (15W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Number of Outputs2
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation1.5 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency89%
Mounting TypeChassis Mount