DC/DC CONVERTER 5V 15W
Product Attributes:
SeriesPDQE15-U (15W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Number of Outputs1
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation1.5 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency90%
Operating Temperature-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Approval AgencyCE
Standard Number62368-1
TT-DKEY-102-PDQE15-Q24-S5-U-ND
in stockINR 5959.44
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-PDQE15-Q24-S5-U-ND
Sku: TT-DKEY-102-PDQE15-Q24-S5-U-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 5V 15W
Product Attributes:
SeriesPDQE15-U (15W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Number of Outputs1
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation1.5 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency90%
Mounting TypeChassis Mount